POSŁANIEC ANTONIEGO
2/2018
Bylica piołun
Bylica piołun (Artemisia absinthium) to bylina należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Nazywana jest też piołunem, absyntem, wermutem. Charakteryzuje się gorzkim smakiem, w związku z tym w Biblii wymieniana jest kilkakrotnie jako symbol goryczy.

Gatunek występuje pospolicie w Europie, Ameryce Północnej, Afryce Północnej. W Polsce można go spotkać na miedzach, nieużytkach, polanach. Jest rośliną o sztywnych, bruzdkowanych łodygach, dorastających do 100 cm wysokości. Liście są owłosione, pierzastosieczne, częściowo lancetowate, tępo zakończone, od spodniej strony białawe. Cała roślina ma kolor srebrzysty. Piołun posiada drobne jasnożółte kwiaty, zebrane w kuliste koszyczki tworzące groniastą wiechę. Wiatropylne kwiaty kwitną od lipca do sierpnia. Owocem jest niełupka. Wytwarza rozłogi podziemne. Piołun porasta miejsca suche i dobrze nasłonecznione – zbocza, przydroża i rumowiska, na których tworzy zwarte kępy. Roślina nie ma wysokich wymagań glebowych.
Ziele piołunu zawiera związki gorzkie z grupy gwajanolidów, ponadto zawiera olejek eteryczny, którego głównym składnikiem jest tujon, tujol, chamazulen.
Ziele pobudza wydzielanie soku żołądkowego, w tym kwasu solnego, soku trzustkowego, jelitowego i żółci. Substancje goryczkowe w zielu działają silnie już w jamie ustnej na brodawki smakowe znajdujące się na języku, tylnej ścianie gardła oraz na części przełyku, powodując zwiększenie wydzielania śliny i enzymów trawiennych w przewodzie pokarmowym. Napar z ziela poprawia trawienie i wchłanianie składników pokarmowych. Zakwasza żołądek, co jest ważne przy bezkwaśności, bezsoczności i niestrawności żołądkowej. Bezsoczność żołądka w wyniku zanikłej lub zmienionej chorobowo błony śluzowej żołądka może powodować między innymi brak łaknienia, upośledzenie trawienia, bóle brzucha, biegunki.
Napar z bylicy piołunu jest znanym lekiem zwalczającym pasożyty wewnętrzne (glista, owsiki). Zewnętrznie stosuje się go do zwalczania pasożytów skóry (świerzbowce, wszy). Napar działa także rozkurczowo, dezynfekcyjnie, przeciwzapalnie i odkażająco. Piołun hamuje rozwój gronkowców, paciorkowców i drożdżaków. Usuwa nieprzyjemny zapach z przewodu pokarmowego. Ale nie wolno zażywać większych dawek niż zaleci lekarz w poradni ziołolecznictwa. Naparu nie wolno podawać kobietom ciężarnym.
Odwary z ziela wraz z kwiatami wrotyczu są składnikiem naturalnych środków do zwalczania szkodliwych owadów w uprawach ogrodowych, np. mszyc, wciornastki, przędziorki.
Z ziela przyrządza się aromatyczne, gorzkie wódki, m.in. absynt, w skład którego wchodzi także anyż, koper włoski, hyzop, natomiast szałwia, kolendra, goździki, gałka muszkatołowa są wraz z piołunem składnikami wina wermut.
Pędy piołunu ze względu na ciekawą, szarą barwę liści są wykorzystywane jako element dekoracyjny w kompozycjach florystycznych.


Chcesz regularnie otrzymywać ciekawe artykuły na e-mail? Zapisz się do naszego e-biuletynu, a regularnie będziesz otrzymywał zajawki pojawiających się artykułów. Będziesz zawsze na bieżąco!